مؤسسه فرهنگی راه پویندگان نسیم، فعالیت خود را از سالیان گذشته آغاز نموده است و در امر برگزاری دوره های کوتاه مدت آموزشی، خدمات شایانی را به انجام رسانیده است. این مجموعه بر اساس مجوز و تخصص خویش، مبادرت به برگزاری همایش ها، نشست ها و کارگاه های آموزشی مختلف کرده است.
آنچه همواره به عنوان رویکرد اصلی، مد نظر و ملاک عمل ما بوده است، انجام وظایف فرهنگی و آموزشی در چارچوب موازین و مقررات قانونی می باشد. وظایفی که عمل به آن نه تنها موجبات اعتلای فرهنگ همگانی و آموزشی می شود، بلکه زمینه فعالیت و اشتغال جوانان تحصیلکرده جامعه اسلامی ما را نیز می آورد.
در سال 2017 میلادی، زمانی که شهر مقدس مشهد به عنوان “پایتخت فرهنگی جهان اسلام” انتخاب گردید، مجموعه راه پویندگان نسیم، به منظور ایجاد ارتباطات و تعاملات سازنده بین مهمانان بین المللی و شهر میزبان تمام تلاش خویش را به کار بست و با به کارگیری نیروهای جوان و متخصص، امور ترجمه همزمان کتبی و شفاهی را به نحو احسن به انجام رسانید.
در سال 1396 شمسی، این مجموعه موفق به برگزاری نخستین نشست بین المللی صنعت حلال در ایران و خراسان رضوی گردید؛ این نشست تخصصی با حضور کارشناسان و مهمانان خارجی بویژه از کشور مالزی در نمایشگاه بین المللی مشهد مقدس صورت پذیرفت و با توجه به جایگاه تغذیه حلال در ایران اسلامی، تحسین شرکت کنندگان و صاحبان صنایع غذایی را برانگیخت.
در ارتباط با همکاری مجموعه راه پویندگان نسیم با سایر مراکز آموزشی و فرهنگی همچون دانشگاه ها نیز اقدامات اساسی و مفیدی انجام پذیرفته است. چنانکه در سال 1398 با همکاری دانشکده علوم پزشکی دانشگاه آزاد، مدرسه تابستانه برای دانشجویان عزیز رشته پزشکی در مجموعه فرهنگی فرهنگ سرای قلم طراحی و اجرا گردید و در طول این دوره دانشجویان با مهارتهای مختلف علمی و آموزشی آشنا گردیدند.
جدای از بحث برگزاری مراسمات و نشست های بزرگ، شاخصه اصلی دیگر موسسه راه پویندگان نسیم، اهتمام به امر برگزاری کارگاه های تخصصی علمی وآموزشی بوده است. کارگاه های تخصصی که با تکیه بر مهارتهای اصلی زبان، موجبات رضایتمندی و استقلال عده کثیری از دانشجویان در مقاطع مختلف را فراهم آورده است.
کارنامه درخشان مجموعه نسیم در انجام این نوع فعالیت ها گواه تبحر و تخصص کادر مدیریتی و اجرائی ما می باشد. به عنوان نمونه برگزاری حداقل 10 تا 15 کارگاه تخصصی در حوزه مهارتهای گفتاری، شنیداری، نوشتاری، خوانشی زبان انگلیسی و همچنین کارگاه های فراگیری لغات و قواعد، خود نشان از موفقیت این مجموعه در زمینه تخصصی خویش دارد.
کارگاه های خارج از حیطه زبان انگلیسی نیز به مرور زمان راه خویش را در برنامه ریزی کارگاه های تخصصی مجموعه نسیم باز نموده اند. کارگاه های تخصصی “چگونگی نوشتن مقالات ISI” یا “آشنایی با مبانی ترجمه رسمی” از جمله اینگونه موارد می باشند. گسترش این کارگاه ها علاوه بر گسترش دامنه مخاطب مجموعه نسیم، موجبات ایجاد تعاملات سازنده با سازمان ها، مجموعه های پژوهشی، آموزشی و فرهنگی گردیده است.
آنچه در سال 1399 تحول اساسی در رویکرد مجموعه نسیم ایجاد کرد و امر گسترش آن را بر اساس اهداف اولیه اش که فراهم آوری زمینه آموزش برای تمام علاقه مندان بدون توجه به زمان و مکان بود، تسهیل و تسریع نمود، رواج ویروس منحوس کرونا در جهان بود.
تبعات اپیدمی این ویروس برای کسب و کارهای مختلف و مردم عادی، باعث گردید مجموعه نسیم از ابتدای سال 1399 تمام تلاش خویش را برای جلوگیری از محرومیت مخاطبین خویش از امر آموزش به کار بست. حاصل این رویکرد جدید، تعریف کارگاه های تخصصی به صورت مجازی بود. کارگاه های تخصصی مجازی خود موفقیت دیگری را برای مجموعه رقم زد و باعث گردید، دامنه جذب مخاطب از آنچه که بود، گسترده تر گردد.
امیدواریم حال که مجموعه همایش نسیم، علاوه بر برگزاری همایش ها، نشست ها و کارگاه های تخصصی به صورت حضوری، قادر به طراحی و اجرای آنها به صورت غیرحضوری و مجازی نیز هست، دامنه فعالیتهای سازنده فرهنگی، آموزشی، علمی و پژوهشی آن، هر چه بیشتر گسترش یابد و در آینده ای نه چندان دور مخاطبینی از سراسر دنیا را جذب نماید.