meeting یا نشست چیست؟

نشست یا meeting به هر نوع اجتماع دو یا چندنفره در یک محل مشخص و با یک هدف واحد گفته می‌شود. نشست‌ها را در هر زمان و هر مکان (بدون امکانات بسیار تشریفاتی) می‌توان برگزار کرد و معمولاً هم غیررسمی هستند. برای بررسی وضعیت و رد و بدل کردن اطلاعات اجتماعی، فرهنگی، کاری، اقتصادی یا حتی برنامه‌ریزی یک مسافرت، به نوعی meeting یا نشست با کل اعضا نیاز دارید. در این سبک از اجتماع‌، قریب به اتفاق شرکت‌کنندگان صبحت کرده و نظریات خود را ارائه می‌‌کنند. میزان صمیمیت در نشست‌ها عموماً از بسیار زیاد (ازآنجاکه افراد آشنایی نسبی قبلی با هم دارند) تا گاهی هم بسیار کم خواهد بود (مانند میتینگ کاری).

Event یا رویداد همان چیست؟

رویداد یا Event یا دورهمی به گردهمایی‌ای گفته می‌شود که برگزارکنندۀ آن معمولاً برای برگزاری از طریق رسانه‌های آنلاین و آفلاین اطلاع‌رسانی می‌کند. شرکت‌کنندگان معمولاً یا از قبل همدیگر را می‌شناسند یا از قبل با هم آشنایی ندارند. میزان تعامل و صمیمیت در این نوع گردهمایی کاملاً به شرکت‌کنندگان آن بستگی دارد. همچنین رویدادها را می‌شود به‌صورت آفلاین و آنلاین برگزار کرد. در رویدادها امکان اتفاق چیزهای عجیب و کارهای هیجان‌انگیز هست؛ مثل جایزه‌دادن به کسی یا برگزاری مسابقه‌ای و… . البته این موضوع به شرکت‌کنندگان و میزان صمیمیتشان هم بستگی دارد.

Workshop یا کارگاه همان چیست؟

کارگاه یا Workshop به جلساتی گفته می‌شود که در آن تبادل اندیشه، بحث آزاد و ارائۀ روش‌های عملی برای کاربرد یک مهارت جریان دارد. در کارگاه معمولاً تعدادی محدود مشارکت داشته و دربارۀ موضوعی خاص عمیقاً بحث می‌کنند تا با روند خلاقیت و تولید مثلاً خط‌مشی یا راه‌حلی ویژه آشنا شوند. در این نوع گردهمایی، گروهی خاص حضور داشته، کمترین سخنرانی از سوی مدیر برنامه ارائه می‌شود و درعوض، شرکت‌کنندگان، در موضوع مشارکت جدی دارند. کارگاه بیش از انتقال دانش، محل انتقال تجربیات و رشد مهارت‌هاست. در کارگاهِ میزان صمیمیت، معمولاً اشخاص با هم آشنا نبوده و در ابتدا محیط رسمی‌تر است؛ اما به‌دلیل ذات این نوع گردهمایی‌ها، افراد در فعالیت‌های مشترک درگیر می‌شوند و صمیمیت میان آن‌ها بیشتر می‌شود.

Conference یا اجلاس همان چیست ؟

اجلاس یا فراهمایی یا Conference یعنی مجلسی که تشکیل می‌ شود تابرای آن که کسی مطالب علمی، فرهنگی، تاریخی و … را برای دیگران بیان کند. معنی دیگر آن اجتماع و انجمنی تشکیل‌شده از عده‌ای معدود برای بحث در مسائل سیاسی، ‌اجتماعی و فنی است.کنفرانس کوچک‌تر از کنگره است. ضمناً به اجتماع گروهی از متخصصان فن برای شور و بحث در باب مسائل فنی یا اجتماع جمعی از سیاست‌مداران، رؤسای دولت‌ها و ‌وزیران به‌منظور حل مسائل سیاسی داخلی و بین‌المللی نیز کنفرانس گفته می‌شود.

معمولاً کنفرانس‌ها در سالن اجتماعات برگزار شده و می‌تواند شامل انواعی از روش‌های ارتباطی مثل «میزگرد»، «پانل»، «سخنرانی عمومی» یا «بحث‌های پراکندۀ گروهی» در راستای موضوعی واحد باشد. گاه شرکت‌کنندگان از راه دور، با استفاده از امکانات ارتباطی نوین با هم ارتباط برقرار می‌کنند که به آن «تله‌کنفرانس»، «ویدئوکنفرانس» یا «کنفرانس از راه دور» گفته می‌شود. همچنین «کنفرانس» به برنامه‌های آموزشی که برای گروه کوچکی از دانشجویان سطوح پیشرفته برگزار می‌شود نیز اطلاق می‌گردد.

 

Seminar یا هم اندیشی چیست؟

هم‌اندیشی یا Seminar نوعی کنفرانس است که برای تبادل نظر گروهی کوچک تشکیل می‌شود؛ یک یا چند نفر از آن‌ها سخنران و بقیه شنونده هستند.در سمینار، بیش از تبادل نظر شرکت‌کننده‌ها، تجربۀ روش تدریس مدنظر است. این برنامه معمولاً به‌صورت خودمانی برگزار شده، روی بخش کوچکی از یک موضوع صحبت می‌شود و شنوندگان در هر بخش از آن می‌توانند سخن گوینده را قطع کرده و سؤال کنند. به‌هرحال انواع مختلف سمینار وجود دارد؛ ولی اساساً نوعی بحث آزاد برای تقویت مهارت‌های اعضاست. این همایش معمولاً در محل سالن کنفرانس یا آمفی تئاتر برگزار می‌شود.

وبینار چیست؟

Web-based Seminar وبینار مخفف کلمه ی: سمینار مبتنی بر وب است.

یک وبینار، رویدادی مجازی و آنلاین است که بر بستر اینترنت و در لحظه برگزار می شود؛ به زبان ساده تر، یک وبینار به معنی رویداد آنلاینی است که مخاطبان علاقه مند از سراسر دنیا می توانند در آن شرکت کنند. مهم ترین ویژگی وبینارها تعامل، بحث و گفتگو و همچنین تبادل اطلاعات در لحظه است..

وبینارها یا سمینارهای آنلاین، می توانند در قالب جلسه ی سخنرانی، کارگاه آموزشی یا پنل های گفتگو برگزار شوند. این جلسات آنلاین با هدف ارائه ی مطالب آموزشی از طریق یک نرم افزار یا پلتفرم مناسب برگزار می شوند. از کنفرانس های علمی و ارائه های وب محور گرفته تا جلسات کاری تیمی که مشغول دورکاری هستند، همه و همه می توانند در قالب وبینار برگزار شوند